W jaki sposób AdBlue powoduje problemy z silnikiem i jak można temu zapobiec? 


Ostatnio wokół problemów z AdBlue narosło wiele kontrowersji. Organizacja konsumencka Testaankoop stworzyła nawet formularz online, w którym można zgłaszać (fałszywe) komunikaty o błędach spowodowane przez system AdBlue. Ale czym dokładnie jest AdBlue i co najważniejsze: jak samemu uniknąć tych problemów? W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby nadal bezpiecznie korzystać z AdBlue. 

AdBlue jest dodawany do paliwa nowoczesnych pojazdów z silnikiem Diesla wyposażonych w układy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) w celu zmniejszenia emisji tlenków azotu (NOx). Kiedy AdBlue jest wtryskiwany do katalizatora, przekształca szkodliwe emisje NOx w nieszkodliwy azot i parę wodną. Jego głównym celem jest ograniczenie szkodliwych emisji, co oznacza, że ​​AdBlue ma pozytywny wpływ na środowisko (norma emisji spalin Euro 6). Jako dodatkowy bonus, AdBlue może również poprawić wydajność silnika. Jednak pomimo wielu zalet AdBlue ma pewne potencjalne wady. Nie martw się — istnieje proste rozwiązanie dla każdego z nich.

Cztery typowe problemy z AdBlue

Pierwszego problemu najłatwiej uniknąć:  niewystarczający poziom AdBlue . Układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) nie może działać prawidłowo, gdy w układzie nie ma wystarczającej ilości dodatku. Regularne sprawdzanie poziomu AdBlue (lub zlecanie kontroli przez fachowca) to najprostszy sposób, aby temu zapobiec. W niektórych (francuskich) modelach występują  problemy z automatycznym komunikatem ostrzegawczym  dotyczącym poziomu AdBlue, dlatego ważne jest, aby mieć na to oko.

Drugim możliwym problemem jest  zanieczyszczony AdBlue , który może potencjalnie uszkodzić lub zatkać katalizator. Dodatkowy  dodatek , o którym za chwilę porozmawiamy, może z łatwością rozwiązać ten problem. 

Jakość  dodatku AdBlue  to potencjalny trzeci problem. Bardzo ważne jest, aby AdBlue pasowało do specyfikacji Twojego silnika. Używanie produktu niskiej jakości może potencjalnie prowadzić do poważnych awarii silnika. Jeśli konsekwentnie będziesz stosować się do zaleceń producenta, możesz zaczynać!

Czwarty i ostatni potencjalny problem ma związek z  niewłaściwym przechowywaniem lub narażeniem na ekstremalne temperatury . Oba te czynniki mogą prowadzić do zmian w składzie AdBlue i zmniejszać jego skuteczność.

Lepiej być bezpiecznym niż…

…konieczność wymiany lub naprawy silnika Diesla. Nawet sama wymiana zbiornika AdBlue wiąże się z kosztami przekraczającymi 1000 euro, co jest niepotrzebnie kosztowną próbą.

Dlatego firma Xenum opracowała  Dodatek Adblue Admax : innowacyjny dodatek, który nie tylko chroni, ale także poprawia działanie AdBlue.

Wystarczy dodać Admax do zbiornika AdBlue, aby znacznie poprawić wydajność AdBlue. Zaawansowana formuła zapobiega tworzeniu się kryształów w układzie Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR) oraz chroni wtryskiwacze przed zanieczyszczeniem. Dodatkowo Admax pomaga chronić i kondycjonować AdBlue podczas długich okresów przechowywania.  

Admax oferuje idealne rozwiązanie problemów, o których wspomnieliśmy powyżej. Ponadto przedłuża żywotność układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), dzięki czemu Admax jest wart każdego grosza.